Zayıflama Hapları Nelerdir?

Zayıflamak diyetler, spor, bitkisel çözümler ve zayıflama hapları zayıflamak isteyenlerin tercihi oluyor. Sağlıklı zayıflamak için zayıflama haplarını kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Zayıflama hapları lida gibi piyasada çeşitli ürünler olarak satışa sunuluyor. Sağlıklı ve onaylı zayıflama hapları arasında Orlistat, Belviq, Contrave, Fentermin ve Qsymia gibi reçeteli yazılan ilaçlar yer alıyor. Zayıflama konusunda sorun yaşayan kişilere reçete edilen bu ileçlar hakkında bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır.

Fentermin:

Kısa süreli kullanım için uygun olan Fentermin iştahı bastırma özelliğine sahiptir. İştahı bastırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Fentermin kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.  Baş dönmesi, huzursuzluk, nefes darlığı gibi yan etkileri olabilir. İaç reçete edilirken kullanacak kişinin durumu incelenmelidir. Sağlık durumuna göre Frntermin kullanımı onaylanmaktadır. Sağlıklı zayıflama hapları içinde yer alan Fenterminin kişiye göre kullanım farkı göstermektedir. Hali hazırda başka hastalıkları olan, ilaç kullanan kişilerde doktor kontrolü ile reçete edilmektedir.

Orlistat:

Alınan gıdalardaki yağ emilimini engelleyerek kilo vermeye yardımcı olan Orlistat uzun süreli kullanım için onaylanmaktadır.  Reçetesiz kullanımda adı Alli olarak bilinen bu ilacı doktor reçetesi ile almanız tavsiye edilir.  Orlistat kullanımında başka ilaçlarla etkileşimine dikkat edilmelidir. Ayrıca yağ emilimi ile birlikte vitamin emilimlerini de engelleyebilmektedir. Bu nedenle vitamin takviyesi ile kullanılması önerilir. Bu ilacın yan etkileri arasında karın krampları en çok görülen yan etkidir. İlacı kullanırken rahatsızlık duyarsanız doktorla görüşmeniz yararlı olacaktır.

Contrave:

Sigarı ve alkol bırakma tedavisi için onaylanan Contrave içinde bulunan buprapion etkisi ile duygu değişimleri için kullanılan depresyon ilacı özelliği de taşımaktadır. İştah kesmek ve yeme isteğini önlemek konusunda işe yaradığı belirtilmiştir. Uzun süreli kullanım için uygun olan bu ilaç da yine doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilen reçeteli zayıflama hapları arasında yer alıyor. İlacın yan etkileri arasında tansiyon, kalp hızının artması ve psikotik nöbetlere yol açabilmesi yer alıyor. Başka ilaçlarla kullanırken de doktora danışmak gerekiyor.

Belviq:

İştah kesici özelliği ile kilo vermeye yardımcı olan Belviq uzun süreli kullanım için uygundur. Diğer ilaçlarda olduğu gibi bazı yan etkileri olabilir.  Baş ağrısı, sırt ağrısı, yorgunluk, öksürük gibi yan etkiler görülebilmektedir. Antidepresan kullanan kişilerde ise ilaç etkileşim yaparak farklı sorunlara yol açabileceğinden dikkatli kullanmak gerekir. Yeme isteğini azaltan bu ilaç ile uzun süreli kullanımda kilo vermek mümkün olmaktadır.

Qsymia:

Migren nöbetleri için kullanılan bu ilacın iştah kesici özelliği bulunmaktadır. İştah kesici özelliği ile yeme isteğini azaltarak kilo vermeye yardımcı olur. Tüm ilaçlarda olduğu gibi yan etkileri olabilmektedir. Uykusuzluk, tat bozukluğu, baş dönmesi gibi yan etkileri görülebilmektedir. 3 aylık kullanım sonunda kilo kaybı olmuyorsa bu ilacın kesilmesi önerilmektedir. İlaç kullanımında doktor tavsiyesi almak yararlı olacaktır.

Zayıflama İlaçlarının Kullanımı

Zayıflama ilaçları reçeteli olarak kullanılması tavsiye edilen ilaçlardır. Doktor tavsiyesi ve doktor önerilerine uyarak kullanmak gerekir. Zayıflama ilacı kullanımı sırasında kullanılan diğer ilaçlar doktora bildirilmeli ona göre kullanılmalıdır. Zayıflama ilaçlarının veya lida’ nın ne kadar kullanılacağı da doktor tarafından belirlenmelidir.

Zayıflama ilaçları kullanırken beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Fazla yağlı yiyecekler, kilo aldırıcı besinlerden kaçınmak gerekir. Spor yapmak ve beslenmeye dikkat etmek ilaçların kilo verdirme etkisini destekleyecektir. Bu nedenle sadece ilaç kullanıp zayıflamayı beklemek doğru olmaz . Zayıflama ilaçlarını kişiler kendi isteklerine göre dozlarda ve rastgele almamalıdır. Doktor kontrolünde ve doktor önerilerine uyarak zayıflama ilaçları kullanılırsa, sağlıklı  kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Henüz bir yorum yok. Lütfen bir tane siz ekleyiniz.

Yorum bırakın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*